Thanks!

Thanks!

27 november 2025 2 Door Bonnie

Ik kijk niet eens meer op van pepernootjes in september of paaseitjes in februari. Hoe vroeg kun je erbij zijn? Het lijkt wel alsof alles steeds meer naar voren wordt gehaald. 

Zo ook deze weken: er gaat werkelijk geen dag voorbij, of ik word met koeienletters geconfronteerd met de tekst BLACK FRIDAY -erger nog: de pre-pre Black Friday deals. Wees er snel bij! Want straks is OP echt OP en grijp je er naast. Dan heb je net niet dat ene item (dat je eigenlijk niet nodig hebt, maar ja… aanbiedinkje hè) niet kunnen scoren. 
Pfff… jammer dan! 

Ik word dwars van die hele rat-race eromheen. De overschreeuwende reclames, de aftellende superdeals met de waarschuwing: Let op! Nog maar 03 uur, 14 minuten en 05..04…03…02…  seconden geldig. 

En dat terwijl het officieel morgen pas echt Black Friday is.
Heeft een van jullie er weleens bij stilgestaan waar die term vandaan komt? Of is het (net als bij mij hoor) een “klok horen luiden, klepel even kwijt”- verhaal?

Ik heb het even opgezocht en vond twee theorieën over het ontstaan van Black Friday: 

Het fenomeen Black Friday heeft duidelijk een aanzienlijke commerciële meerwaarde voor bedrijven. Het leidt tot hogere omzetten en een piek in verkoop, vooral in de aanloop naar de feestdagen. Niet verwonderlijk dat het om die reden is overgewaaid naar Europa.
Maar als je het mij vraagt zitten er ook negatieve kanten aan. Overconsumptie bijvoorbeeld en een toename van retouren -met alle kosten die dat met zich mee brengt.

Black Friday: wél overgewaaid en geïntegreerd.
Thanksgiving Day: die is aan de andere kant van de oceaan blijven hangen. Alleen de term is overgewaaid, maar de viering niet. Geen commercieel belang.
Nog steeds jammer, vind ik zoals ik al eens eerder heb geschreven in een blog.

Waarom maken wij er geen goede gewoonte van om op Thanksgiving Day hardop onze dank uit te spreken voor allerlei goede dingen?
Er wordt immers al genoeg (te pas en te onpas) gemopperd, geklaagd, negatief commentaar geleverd en geoordeeld. Als we nou eens die ene dag Dankjewel zouden zeggen….

En ja inderdaad, die ene dag, dat is toevallig vandaag: de vierde donderdag in november.

In kerstfilms zie je weleens van die zoetsappige scènes van feestelijk gedekte tafels waaraan familieleden en vrienden genieten van een gezamenlijk Thanksgiving-diner, meestal met kalkoen. En dan komt het moment dat ieder om de beurt hardop mag zeggen waar hij of zij dankbaar voor is. Soms richten ze het woord tot degene die aan hun rechterkant zit en zeggen ze bijvoorbeeld ook iets aardigs over die persoon.

Ik wil gerust een poging wagen, maar zie mij hier nu zitten: in mijn eentje met mijn laptop aan mijn welbekende rommelige eettafel. Ik kijk veelbelovend naar rechts en heb uitzicht op mijn aanrecht. Nee, geen kalkoen. Wel een zak spruitjes, o ja… die moet ik nog schoonmaken. 

Wat moet ik zeggen?
Hmmmmm…. 
Nu ik erover nadenk, zijn er eigenlijk zoveel dingen, gebeurtenissen en zoveel personen in mijn leven waar ik dankbaar voor ben. Te veel om nu hier op te sommen.

Ik ben nog in gedachten en met een glimlach, knik ik tevreden.
Er zijn, is voldoende.

Thanks for giving me you!  zeg ik hardop naar rechts tegen mijn zak spruitjes op het aanrecht.


Ontdek meer van bonblog

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.